logo

28 Temmuz 2015

Akyapak, montaj alanını ikiye katlayacak

Sac ve profil bükme ile delme hizmeti veren Akyapak Makine, teknolojik yatırımlarla altyapısını güçlendiriyor. Son dönemde teknoloji yatırımlarına odaklanan firma, talaşlı imalatta üretim sahasını, tek alanda birleştirirken, montaj alanını bükme ve delme olarak iki gruba ayırdı. Böylece 32 bin metrekare kapalı alandan oluşan üretimlerini tek çatı altında topladıklarını belirten Akyapak Satış Direktörü İbrahim Harman, ilave bir tesisle montaj alanını iki katına çıkarmaya hazırlandıklarını bildirdi. 2.6 milyon Euro yatırım bedeline sahip ilave tesisin inşasına 2015’in son çeyreğinde başlanacağı bilgisini veren Harman, “7 bin metrekare kapalı alan olarak projelendirilen ilave tesiste, yeni ürünlerin montaj işlemleri yapılacak. Projeyi uygulamaya koymamız halinde 2016 yılının ikinci yarısında yeni tesisimizi devreye almayı planlıyoruz” dedi. Diğer yandan teknolojiye yönelik yatırımlarının da devam ettiğine değinen Harman, “2014 yılında 2.7 milyon Euro’luk makine yatırımımız oldu. Üretim süreçlerini daraltmak ve insan kaynaklı hataları en aza indirmek amacıyla büyük işleme merkezleri aldık” ifadesini kullandı.

Akyapak Satış Direktörü İbrahim Harman

Akyapak Satış Direktörü İbrahim Harman

“Ar-Ge yatırımlarımızı sürdüreceğiz”

Akyapak’ın global pazara Akbend markası ile sac, boru ve profil bükme makinesi ürettiğini; Akdrill markasıyla da yurt içi ve dışında profü delme, markalama ve kesme hatları ile plaka ve flanş delme, oxy ve plasma kesme makineleri imal ettiklerini söyleyen İbrahim Harman, ayrıca kolon bom sistemleri, konvensiyonel ve kendinden ayarlı çeviriciler, ayarlı kaynak çözümleri üretimi ile müşterilere çözüm ortağı olmaya devam edeceklerini vurguladı. Harman, şöyle devam etti: “Sahip olduğumuz pek çok patent bizim önemli başarılarımız. Ar-Ge’mize gerekli yatırımları her yıl yapıyoruz. Ar-Ge çalışmalarımızı, son zamanlarda makinelerimizi daha fazla teknolojik donanımlarla zenginleştirmek üzerine yoğunlaştırdık. Özellikle delme grubundaki üretimimiz, inovatif yapımızı en iyi şekilde yansıtıyor. Bütün bu teknolojik ve elektronik geliştirmeleri yaparken maliyetleri da- ^ ha aşağı çekmenin yollarını araştırıyoruz.” Sürdürülebilir maliyetin, firmanın Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarının politikasını oluşturduğuna dikkat çeken Harman, 30’u Ar-Ge personeli olmak üzere 415 personel istihdam ettiklerini anlattı.

İhracat yaptığı ülke sayısını 98’e çıkardı

Üretimlerinin yüzde 70 ila 75’ini ihraç etiklerini ifade eden İbrahim Harman, 2015 yılında da aynı oram yakalayacaklarını iletti.
Uç yeni pazar ekleyerek ihracat yaptıkları ülke sayısını 98’e çıkardıklarını ileten Harman, şunları kaydetti: “Özellikle ABD ve Rusya pazarında güçlenmek istiyoruz. Çin, ufak r makinelerde; Tayvan da talaşlı imalat makinelerinde iddialı. Türk makinecilerinin diğer ülkelerle yarışması lazım. Akyapak makineleri, bugün itibarıyla otomotiv, denizcilik, havacılık, inşaat, ısıtma ve soğutma, enerji, petrokimya, savunma sanayii gibi küresel ekonomiye yön veren birçok alanda kullanılıyor.”

Etiketler: »
Share
3933 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.