logo

18 Mayıs 2016

ATC, Prestijli Projelere Çözüm Sunuyor!

Samsung  VRF Klima Sistemleri`nin Türkiye distribütörü Air Trade Centre, SeaPearl Ataköy ve Nurol Life başta olmak üzere birçok prestijli projeye inovatif ürünleriyle çözüm sunuyor.

İzmir’deki klima santrali fabrika yatırımıyla Türkiye’de vites büyüten ATC, başarı grafiğini her geçen gün yükseltiyor. Samsung VRF Klima Sistemleri’nin Türkiye distribütörü olmasıyla ürün portföyünü geliştiren marka, VRF sistemlerde  prestijli projelerin tercihi olmaya devam ediyor. SeaPearl Ataköy ve Nurol Life projesindeki çalışmalarına işaret ederek hem ATC ‘ nin hem de Samsung’un başarısını vurgulayan Sistem Klimaları Departman Müdürü Özkan Sarıözkan ile haberortak.com röportaj gerçekleştirdi.
13179011_1567356333558974_4732903099445985503_n
Özkan Bey, öncelikle yeni işinizin hayırlı olmasını dileriz. Yakın zamanda ATC firmasında çalışmaya başlayarak iş hayatınızda yeni bir döneme başlangıç yaptınız. 
Yeni bir başlangıç derken aslında marka değişikliği olmadı; çünkü uzun yıllar Samsung ürünlerinin satış, servis ve proje gibi farklıaşamalarında görev aldım. ATC güçlü ve büyük bir firma. Vizyonu, geleceğe dair planları ve uzun vadeli hedefleri beni heyecanlandırdı veiş hayatımda önemli bir karar almama neden oldu. ATC Türkiye’de çok hızlı bir şekilde büyüyor. Firmamız,  bir İngiliz firması olan SIG Grup tarafından satın alınarak çok uluslu bir şirketin parçası oldu. SIG Grup Avrupa’da 15 ülkede 700 Satış Ofisi ile faaliyette olan ve 10.000 çalışanlı 3 Milyar Euro Cirolu bir firma. Türkiye’de rekabet koşulları sert. Bu rekabet ortamına ayak uydurmak için hızlı karar verebilen, finansal açıdan güçlü, mutlak müşteri memnuniyetine odaklı bir firma olmalısınız. Dolayısıyla ben de güçlü kurumsal bir yapısı olan ve hızlı hareket edebilen uluslararası bir firmanın üyesi oldum. Bundan dolayı da mutluyum.
ATC, İzmir’deki fabrikasının açılısını gerçekleştirdi. Bu yeni fabrikanın üretim kapasitesinden ve çalışmalarından bahseder misiniz?
Öncelikle firmadaki kendi görevimden bahsetmek isterim. Sistem klimaları dediğimiz VRF, multi klima sistemleri ve ticari klimaları kapsayan departmanın yöneticiliğini gerçekleştiriyorum. Fanlar , damperler, su soğutma grupları , fan coiller, klima santrali , hava perdeleri ile ilgili ekipmanlar da firmamızın ana iş  kollarından . İzmir’deki fabrikayla klima santrali  alanındaönemli bir adım atıldı. Ayrıca bu sene klima santraliyle ilgili Eurovent Sertifikası başvurusu yapıldı. Sertifikada yer alan değerler , yatırımcılar ve kullanıcıların tercihinde önemli bir rol oynuyor. Eurovent Sertifikası’nı  çok yakın zamanda almış olacağız.  Sodex Fuarı’nda bunun duyurusunu yapacağız. Hall 4’teki Stand C12-D12’ye tüm misafirlerimizi bekliyoruz.
Eurovent Sertifikası’nın önemi nedir? 
Ürünün belli bir standarda sahip olunduğunu ifade eden TSE, CE gibi birtakım belgeler Türkiye’de imalatı yapılan tüm ürünlerden isteniliyor. Eurovent Sertifikası ise klima santralinde ısı köprüsü, ısı geçirgenliği, filtre bypass kaçağı ve mekanik dayanıklılık gibi birtakım standartları belge altına alıyor ve sınıflandırıyor. Artık bu sınıflandırma değerleri tüm işlerde dikkate alınıyor ve gün geçtikçe daha da önemli bir hale geliyor.
ATC, Samsung ile işbirliği yapmış bulunuyor. Samsung’un hangi ürünleriyle pazarda faaliyet gösteriyorsunuz?
Samsung’un DVM Sistem Klimalarındaki ARGE gücü ve başarısı bizimde ATC olarak bu konuda başarılı olmamıza çok büyük katkı sağlıyor. Samsung‘un her türlü  binada çok daha az yer kaplayan ve teknolojiye uyum sağlayan klima çözümleribulunuyor. Samsung, yakın zamanda gerçekleştirdiği lansmanda yenilikçi ürünlerini duyurdu. Bu ürünler arasında 360 kaset tipi iç ünite yer alıyor. Bu ürün oldukça ilgi gördü. Klasik kasetlerde cihazın üflemesi rahatsızlık verir. Samsung’un bu yeni ürünü, özel bir teknoloji sayesinde insanların rahatsız olmayacağı şekilde odanın her noktasınıiklimlendiriyor. Ayrıca tek bir dış ünitede 30 HP’lik kapasitede olan ve yer kazanımı sağlayan yeni dış ünite grupları da var. Öte yandan Samsung,kat çözümlerinde , villa ve rezidans uygulamalarında çokça tercih edilen yandan üflemeli ve 14 HP’ye kadar olan dış ünite modelleri geliştirdi. Samsung, Ar-Ge’ye önem veren bir firma. Ar-Ge çalışmalarına günde 40 milyon Dolar harcama yapıyor. Kısa bir zaman içerisinde bu kadar çok ürünü çıkarmasıbu AR-GE gücünün bir sonucu. Rakiplerimizde olmayan bu ürünlerin tanıtımını yapmak ve satışlarını gerçekleştirmekse bize düşüyor. Bu ürünler birçok projede  kullanıcılara büyük avantajlar sağlıyor.  ATC olarak, Samsung ürünleri ile sistem çözümleri geliştirerek VRF sektörünü domine eden, yönlendiren ve trend oluşturan bir firma haline geldik.
Hangi projelere çözüm sunuyorsunuz? 
Kuzu Grup’un hayata geçirdiği, Ataköy’ün en önemli projelerinden biri olan Sea Pearl Ataköy’ün iklimlendirme sistemlerini,  uygulamasıyla birlikte biz üstlendik. Bir diğer önemli projemiz ise Seyrentepe’deki Nurol Life projesi. Bu iki önemli projede, Samsung’un yenilikçi ürünleri tercih edildi. Ben göreve başladığımda ekip arkadaşlarım farklı mühendislik çözümleri ve çalışmalarıile bu özel projeleri kazanmışlardı. Bu projelerde hem altyapı montajı hem de cihaz teslimlerimiz devam ediyor. Sea Pearl Ataköy ve Nurol Life projeleri, ATC ve Samsung’un oluşturduğu güzel sinerjinin ve başarının eseridir. Bu iki proje gibi daha onlarca önemli projeye çözüm sunmaya devam ediyoruz.
ATC, yakın zamanda Antalya Bölge Müdürlüğü’nün açılısını gerçekleştirdi. Bu yatırımınızdan bahseder misiniz? Bu konuda yeni bir yatırımlarınız olacak mı?
Antalya’da ATC’ nin üç katlı bir showroomu açıldı. Burada Samsung’un tüm sistem ve klimalarının yanı sıra diğer klima santrali, havalandırma ve fan grupları da yer alıyor. Yalnızca showroom olarak değil eğitim merkezi ve ofis olarak da burayı kullanacağız. Bu yıl turizm sektöründe Antalya ağır bir yara aldı. Krizin fırsata dönüşebileceği mantığıyla hareket ederek Antalya bölgesindeki kadromuzu artırdık. VRF ve diğer ürün gruplarımız için iki arkadaşımızı,İstanbul merkezden Antalya’daki bölge müdürlüğümüze atadık. Bu yıl için bölgeden beklentimiz çok daha fazla. Antalya, klima alanında İstanbul’dan sonra en çok işin yapıldığı bölge. Krizlerin fırsata dönüşebileceğini  öngörerek, böyle bir zamanda  bu yatırımı gerçekleştirdik. Yılsonunda İzmir’de de bir showroom açma planımız var. Daha sonraki yıllarda Adana, Karadeniz gibi bölgelerde showroom açacağız. Ayrıca yakın zamanda İzmir’deki fabrikamızda bulunan depomuzu Gebze Çayırova’ya taşıdık. Tüm lojistik operasyonumuzu burada yapıyoruz. Depomuz 3.000 metrekare kapalı alana sahip, son teknoloji depolama, raf ve sevk sistemleriyle donatılmış durumda. Çok büyük projelerde dahi tüm projeyi stoktan teslim edebiliyoruz. Bu da bize büyük avantaj sağlıyor.
İnsan sağlığı açsından da doğru klimanın kullanımı önemli. Dolayısıyla sistem klimaları tercih ederken neye dikkat edilmeli? Samsung’un çevre ve insan sağlığına yaklaşımı nasıl?
Günümüzde Yeşil Bina kavramı üzerinde oldukça duruluyor. Projelerde özellikle enerji verimliliği sağlayan klimaların kullanımına önem veriliyor. VRF sistemlerde herhangi bir katı yakıt kullanılmadığı için diğer sistemlere göre daha avantajlı. Samsung, elektronik kartlardaki kurşun oranına kadar üretiminde kullandığı her ürünün insan sağlığı üzerindeki etkisine dikkat ediyor. Bu klimalar Freon 410 gazıyla çalışıyor. Zararlı etkilerinden dolayı bu sistemin kullanılıp kullanılmamasıyla ilgili bazı projelerde soru işareti oluşabiliyor. Samsung bu duruma, geliştirdiği özel teknolojilerle farklı çözümler sunuyor. Örneğin son çıkardığı büyük kapasiteli modellerde, gaz kaçağı detektör vasıtasıyla hissediliyor ve dış üniteye komut gönderiliyor. Bu komutu alan dış ünite tüm gazı topluyor ve sistemi durduruyor. Ayrıca gazlı sistemlere alternatif olarak Samsung’un sulu merkezi klima sistemlerinde de çalışması bulunuyor. DVM Heat Pump Chiller isimli sıcak ve soğuk su üreten VRF formatlı bir dış ünite geliştirdi. Lansmanda duyurduğu bu ürünüyle Samsung, yeni bir sayfa açmış oldu. Kısacası Samsung’un tüm ürünlerinde çevreye karşı duyarlılık öne çıkıyor.
Uzun yıllar sektörde çalışmış bir uzman olarak sektörde hangi değişimleri gözlemliyorsunuz?
Yaklaşık 20 yıldır sektörde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bu süreçte VRF sistemlerinin nerden nereye geldiğini izleme ve değerlendirme şansı buldum. Artık birçok binada,  projenin de buna  uyumlu olması koşuluyla soğutma, ısıtma, havalandırma ve sıcak su ihtiyacı VRF sistemi ile karşılanabilmektedir. Cihazın ısıtma ve soğutma verimlilikleri artmakta, kapladığı alan ve ağırlık azalmakta, dış sıcaklık çalışma koşulları genişlemekte, farklı dizayn ve özellikte iç üniteler çıkmakta, elektronik ve otomasyon özelikleri her tür ihtiyaca cevap vermektedir. Binanın konseptine uygun olduğu taktirde VRF sistemleri, çok düşük sıcaklıklarda (– 25 dereceye kadar) binanın ısıtması için kullanılabiliyor. Samsung, akıllı defrost ve buhar enjeksiyonlu kompresör gibi yenilikçi sistemleriyleısıtma alanında en başarılı markalar arasında yer alıyor. Tabii buradaki mühendislik çözümleri de önemli. Bu konuda proje ekibimiz ve Cad tabanlı SamsungDvm Pro özel çizim programımızla, tüm sistem çözümlerini dizayn ediyor ve kullanıcı için hazır hale getiriyoruz.
Bu yıla yönelik hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?
ATC’ ye çok yeni katıldım. Ancak çok hızlı bir şekilde çalışmalara başladık. ATC güçlü bir firma. Bu gücü tüm kadromuzla hissederek bu yıl hızla büyümeyi hedefliyoruz. Şu anda toplam kadromuz 75 kişi. Hem yeni bölgeleri çalışmalarımıza dahil etmeyi hem de kadromuza yeni katılımlar sağlamayı amaçlıyoruz. ATC teslimlerini zamanında gerçekleştiren ve verdiği sözü tutan bir firmadır. Air Trade Centre’nin bu özelliği Samsung ürünlerinin çalışmalarında da öne çıkıyor. Bu hem benim için hem de sektör için güven unsuru. Yeni projelerimiz ve partnerlerimizle birlikte 2016 yılına damgamızı vuracağımıza eminiz.
Haberortak.com

Etiketler: » » » »
Share
3082 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.