logo

16 Mayıs 2016

Danfoss 3 ayda gelirlerini yüzde 11 artırdı

Isıtma, soğutma ve motor kontrol sistemleri alanında dünya lideri Danfoss, 2016 yılının ilk çeyrek rakamlarını açıkladı. Grubun geliri, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 11 büyüdü.

Danfoss, 2016 yılını rakamlarla değerlendirdi. 2016’ya iyi bir başlangıç yapan Danfoss, 2015 yılının ilk çeyreğinde 9,385 milyar DKK olan grubun net satışlarını bu yılın ilk çeyreğinde 9,423 milyar DKK’ya yükseltti. Yerel para biriminde net satışlar %2 oranında bir artış gösterdi. Gelirler (FVÖK) ise geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 11’e denk gelen 100 milyon DKK tutarında bir artışla 971milyon DKK’ya ulaştı.

Başkan & CEO Niels B. Christiansen ilk çeyrek rakamlarını şöyle değerlendirdi: “Yılın ilk çeyreğinde çok sayıda iyi trend belirdi. Güçlü gelir kapasitemizle birleşen stratejik büyüme girişimlerimiz sonuç vermeye başlıyor. Piyasalar, Avrupa pazarının yavaş yavaş hız kazandığına işaret ederken Kuzey Amerika’da iyimserlik yayılıyor. Her ikisi de önemli, büyük pazarlar. Ayrıca Hindistan, Türkiye, Meksika gibi yeni pazarlardaki faaliyetlerimiz ilerleme göstermeye devam ediyor. Genel olarak bu yıla dair beklentilerimizi gerçekleştirme yolundayız”.

Danfoss_CEO_su_Niels_B._Christiansen

Genel anlamda 2015 yılına damgasını vuran piyasadaki düşük büyüme 2016’nın ilk çeyreğinde de devam ederken farklı bölgelerdeki piyasa koşulları çeşitliliğini korudu. Danfoss Soğutma, Danfoss Isıtma ve Danfoss Güç Çözümleri iş segmentleri, Kuzey Amerika, Hindistan ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde yaşanan olumlu ivmenin sonucunda, yerel para biriminde büyüme göstererek gelirlerini artırdı.

2016 ilk çeyreği mali rakamları:

– Geçen yılın aynı döneminde 9,385 milyar DKK olan net satışlar yerel para biriminde %2 oranında bir artışla 9,423 milyar DKK’ya yükseldi.

– Faaliyet karı (FVÖK) ise geçen yılın aynı dönemine oranla %11 oranında bir artışla 871 milyon DKK’dan 971milyon DKK’ya yükseldi. Geçen yılın aynı döneminde %9,3 olan FVÖK marjı %10,3 olarak gerçekleşti.

– Şirket birleşmeleri ve satın almaları öncesi serbest nakit akışı geçen yıl 195 milyon DKK tutarında iken bu yıl 291 milyon DKK olarak gerçekleşti.

Danfoss, FVÖK oranını 2015 yılı seviyesinde korurken pazardaki payını arttırmayı hedefliyor.

 

Etiketler: »
Share
2948 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.