logo

19 Ocak 2016

Endüstriyel soğutma sistemleri!

Günümüzde ihtiyaçlara yönelik soğutma sistemleri bulunmaktadır. Endüstriyel soğutma sistemleri de bunlardan bir tanesidir. Endüstriyel soğutma sistemleri de genel olarak…

Günümüzde ihtiyaçlara yönelik soğutma sistemleri bulunmaktadır. Endüstriyel soğutma sistemleri de bunlardan bir tanesidir. Endüstriyel soğutma sistemleri de genel olarak 3 farklı türde üretilmektedir. Bunlar; hava soğutmalı soğutucu, su soğutmalı soğutucu ve tıbbi soğutucu.

Hava Soğutmalı Soğutucu

Bu soğutma sistemlerinde işlenmiş sudaki ısı alınır ve bu ısı soğutma sisteminin çevresinde bulunan havaya aktarılır. Bu türdeki soğutma sistemleri genel olarak ek ısı çıkarılmasının etmen olmadığı alanlarda tercih edilmektedir. Özellikle kış aylarında bir tesisi ısıtmak için kullanılan ideal sistemlerden bir tanesidir. Bu sistemler su soğutmalı soğutuculara göre daha az bakıma ihtiyaç duyar. Soğutma kulesi yoğuşturucu su pompalarına gereksinim duymazlar. Sıvı yüzey kuru yüzeylere göre ısıyı daha iyi transfer ettiği için enerji tüketimi su soğutmalı sistemlere göre %10 daha fazladır.

Su Soğutmalı Soğutucu

Endüstriyel soğutma sistemleri arasında yer alan bu sistemde su içerisindeki ısı emilir ve ayrı bir kaynağa aktarılır. Özellikle büyük kapasiteye sahip olan hava soğutmalı soğutucuların problem çıkartabileceği alanlarda bu soğutma sistemleri tercih edilir. Bu sistemlerde mineral birikimini önlemek için su arıtması yapılır. Çünkü mineral birikimi ısı iletimini yavaşlatabilmektedir.

Tıbbi Soğutucu

Tıbbi soğutucular pet tarayıcıları ve lineer hızlandırıcılar içermektedir. Bu soğutucular özellikle hastanın konforunu en üst seviyede tutabilmek için çeşitli donanımlar ile donatılmıştır. Kullanım alanları diğer soğutuculara göre oldukça fazladır. Ancak bu soğutucular için tek bir şeye dikkat edilmesi gerekiyor. O da güvenlik!

Endüstriyel soğutma sistemleri arasında bu üç farklı sistemi gösterebiliriz. Tüm bu sistemler ihtiyaçlara yönelik olarak tercih edilebilir. Hava soğutmalı sistemler daha çok tercih edilse de bu sistemlerin kullanılamadığı alanlarda ise genel olarak su soğutmalı sistemler tercih edilmektedir. Tıbbi soğutmalar ise daha fazla alanda tercih edilebilir.

Etiketler: »
Share
3616 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.