logo

22 Mart 2016

Form Solar, Kıbrıs’ta iddialı bir projeye imza attı

Form Şirketler Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Form Solar, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde Kıbrıs’ın en büyük Üniversite Kampüsü Güneş Enerjisi Santrali Projesi’ni hayata geçiriyor. Kısmi devreye alma işlemi tamamlanan ve Ocak 2016 sonu itibariyle de tamamen devreye alınması planlanan projenin toplam yatırım tutarının 1.5 milyon Euro olması bekleniyor. Kıbrıs’ın kampüse kurulu en büyük güneş enerjisi santrallerinden biri olacak projede arazi, çatı, otopark gibi farklı alanlara fotovoltaik güneş panelleri kurulumu gerçekleşti.

“Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Kendi Elektriğini Üretecek”

Form Group geçtiğimiz aylarda 50’nci yaşını kutladı. Ticari serüveninizden ve bugün geldiğiniz noktadan kısaca bahsedebilir misiniz?

Osman PezükoğluOsman Pezükoğlu: 1965 senesinde Ankara’da faaliyete geçen Form Şirketler Grubu, iklimlendirme ve klima konusunda proje taahhüt hizmeti vermek amacıyla küçük bir ofiste ticari yaşamına başlıyor. Kısa süre içerisinde atölye büyük bir fabrikaya dönüşüyor. Faaliyet alanları genişledikçe işin içine imalat giriyor ve soğutma grupları, soğutma kuleleri, kondansörler üretilmeye başlıyor. Form için gelişim serüveni böylelikle başlamış oluyor. Faaliyetlerimiz arttıkça müşterilerimize daha iyi hizmet vermek amacıyla farklı şirket isimleri Form Group şemsiyesi altında toplanıyor. Form Group, bugün itibariyle 200 çalışanı, Adana, Antalya, Ankara, Bursa, İzmir, İstanbul gibi lokasyonlarda ofisleri bulunan marka konumunda. İzmir Pancar Organize Sanayi Bölgesi’nde konumlanan fabrikamızda ise üretimlerimize devam ediyoruz. Yıllık ciromuz ise 80 milyon Euro civarında. 2015 Aralık ayında Form Group’un 50’nci yaşını kutladık. Bu noktaya geldiğimiz için oldukça mutlu olduğumuzu söyleyebilirim. Üretim konusunda Türkiye’de ilk sprial havalandırma kanallarını, vidalı soğutma gruplarını uygulamaya koyan bir firmayız. Yeşil bina konseptine uygun olarak çalışıyoruz. Bu anlayışa dikkat eden tasarımları hayata geçiriyoruz. Amerika, Avrupa ve Uzak Doğu’dan pek çok firmanın Türkiye’de temsilciliğini yürütmeye devam ediyoruz.

Yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili hizmet vermeye ne zaman başladınız? Bu yatırım hangi ihtiyaçlar doğrultusunda doğdu?

Osman Pezükoğlu: Form Group’un asıl iştirak alanı klimadır. 2008 yılından itibaren yenilenebilir enerji kaynakları alanına ağırlık vererek Form Temiz Enerji şirketimizi kurduk. 2008 yılından bu yana güneşten enerji elde etme konusunda çalışmalar yaptık. Enerji sektörü, güneş enerjisi yatırımları konusunda ilk başta az kapasiteli kurulumlarla ilgileniyordu. Sektörde faaliyet gösteren büyük firmalar bile önceleri 5 KW kapasiteli bir santral kurulumu gerçekleştirerek 1 yıllık performansını incelemeyi tercih ediyorlardı. Form Group’un referans listesinde küçük kapasiteli GES yatırımları çok yer alıyor. Bu yatırımların büyüklüğü zaman içerisinde artmaya başladı ve daha geniş alanlarda, daha büyük kapasitelerde santraller konuşulmaya başladı.

Form Solar

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin kampüsünde konumlanan GES Projesi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Osman Pezükoğlu: Form Group’un gündeminde geniş bir yer tutan GES projesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde içinde konumlanıyor. 1,3 MW’lık kurulu gücüyle şuanda Kıbrıs’ın en büyük Güneş Enerjisi Santrali olduğunu söyleyebiliriz. Proje, tamamen öz tüketime yönelik olarak hazırlandı ve bu yönüyle de örnek olarak gösterilebilecek bir proje niteliğinde.

Projenin fizibilite sürecini, hazırlık aşamalarını ve teknik detaylarını anlatabilir misiniz?

Zafer Ceyran: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi GES yatırımı, birden fazla uygulama tipini içinde barındıran, geniş kapsamlı bir proje olarak dikkat çekiyor. Proje içerisinde arazi, çatı, otopark ve düz çatı şeklinde farklı uygulamalar yer alıyor. GES projesi, 1300 KW civarında bir kurulu güce sahip. Kurulumunda Yingli Solar marka güneş panellerini ve SMA inverterleri kullanılarak hayata geçirildi. Proje kapsamında yaklaşık 4200 adet güneş paneli ve 51 adet inverter kullanıldı. Bu panellerin tipine ve gücüne bakacak olursak ticari amaçla kullanılan 60 hücreli paneller yerine, 72 hücreli özel paneller tercih edildi. Projenin ana kaynağı olarak gösterilecek bölüm, arazi üzerindeki 750 KW’lık gücündeki kısım olarak kabul ediliyor. Bu bölüm tamamen konstrüksiyon üzerine optimal açı verilerek yapılmış bir uygulama. Yaklaşık 25 derecelik bir açıyla tam güney yönüne bakacak şekilde sabitlendi. Ekipmanlar üzerine monte edilmiş bir sistem. Burada 2800 adet güneş paneli ve 30 adet inverter yer alıyor.

Bu projede ayrıca çatı uygulaması gerçekleştirildi. Burada çatı izolasyon problemi olduğu için farklı bir sabitleme yöntemi uygulandı. Çatıya direk sabitlemek yerine ağırlık vasıtasıyla sabitleme öngörüldü. Yaklaşık 15 derecelik bir açıyla yerleştirildi ve 100 KW’lık bir kurulu güce ulaşıldı.

Bunun dışında 2 farklı otopark noktasında sundurma şeklindeki uygulama gerçekleştirildi. Bir grupta 135 KW, diğer grupta 100 KW kurulu güce ulaşacak şekilde tesis edildi.

GES Projeleri açısından Kıbrıs lokasyonunu değerlendirebilir misiniz? Size ne tarz avantajlar sağladı?

Zafer Ceyran: Kıbrıs’ta uygulanan mevzuat Türkiye’den oldukça farklı. Gerek başvuru ve satış sözleşmeleri yönünden, gerekse sisteme bağlantı ve entegrasyon yönünden farklılık gösteriyor. Bunlardan biri ticari olmayan kuruluşlarda tamamen öz tüketime yönelik kuruluma müsaade ediliyor. Bu demek oluyor ki üretim fazlası olduğunda herhangi bir satış yapılamıyor ya da mahsuplaşmaya izin verilmiyor. Yatırımcılar bu nedenle yatırımcılar üretim fazlası olmaması konusunda gayret gösteriyorlar.

Mevzuatla ilgili sorunları göz ardı ettiğimiz zaman ise Kıbrıs bölgesinin sağladığı avantajları öne çıkıyor. Ulaşım sıkıntısının olmadığı bir noktada yer almak bölgenin en olumlu yönlerinden biriydi. Kurulan sistemlerin güvenliği açısından da emniyetli bir lokasyon olduğunu söyleyebiliriz.

Santrali kurma ve devreye alma sürecinde yaşadığınız zorluklar oldu mu?

Zafer Ceyran: Bu projeyi hayata geçirirken yaşadığımız en büyük zorluk gümrük ile ilgili oldu. Bir ürünün iç piyasada temin edilmesi mümkün olmadığı için Türkiye’den temin etmek gerekiyor. Bu da ister istemez iş planımızı geciktirdi ve süreci biraz uzattı. Bir diğer zorluk ise insan gücü ve prosedürel işleyiş sıkıntısı oldu. Biz tüm işleyişi kendi personelimizle çözmüş olsak da bölgeyi yakından tanıyan iş ortaklarıyla da çalışmamız gerekiyor. Oradaki işleyiş daha ağır olduğu için Türkiye’deki uygulama şartlarına ve hızına uyum sağlayamadılar. Bu da iş planımızın gecikmesine neden oldu. Onun dışında herhangi bir sorun yaşamadan projeyi hayata geçirdik.

Santralin kurulması ve devreye alınması ne kadar sürdü?

Zafer Ceyran: Projenin kurulması ve devreye alınması yaklaşık 6 ay sürdü. Normalde 4,5 ayda sistemin teslim edilmesi gerekirken belli sebeplerden ötürü süreç uzadı. Şubat ve Mart ayında da tamamen devreye alınmasını bekliyoruz.

Santral projesinde öne çıkarmak istediğiniz farklı bir uygulamanız oldu mu?

Osman Pezükoğlu: Projenin bünyesinde meteoroloji istasyonu kurduk. Burada havanın nemini, sıcaklığını ve rüzgarın hızını hassasiyetle ölçen sensörlerle donattık. Buradaki amaç gerçek şartlarla tesisin üretmiş olduğu elektriği mukayese etmekti. Bir tarafta yıllık üretim hesabımız var, diğer taraftan verimlilik oranları var ve meteoroloji istasyonunun vermiş olduğu gerçek değerler var. Bu istasyon sayesinde hedefle elde edilen değer arasındaki değeri araştırma şansımız olacak. Ayrıca eğitim anlamında üniversite yönetimi bu tesisin olanaklarından faydalanmayı hedefliyor. Böyle bir tesisin akademik bir çalışmaya konu olması bizim için oldukça gurur verici.

Santral kurulumunda tercih edilen ekipmanlardan ve teknik özelliklerinden kısaca bahsedebilir misiniz?

Zafer Ceyran: Teknik ekipmanların seçimi noktasında kendi alanında ilk beşte olan ürünlerin kullanımına önem veriyoruz. İşin başından sonuna kadar kullanılan tüm ekipmanların kaliteli olması, enerjinin elde edilmesi noktasında da önem taşıyor. Biz hem sistemin daha performanslı çalışması açısından hem de yapılan sistemin güvenirliliği açısından kaliteye önem veriyoruz. Panelden invertere, kablodan bağlantı ekipmanlarına kadar her bölümde tercih edilen malzemeler önem taşıyor. Küçük bir alanda yaşanan malzeme sorunu tüm sistemi etkileyecektir.

Mühendislik ve projelendirme konusunda da uygulama alanları için en optimal çözümleri değerlendirdik ve gerekli olanları önemleri aldık. Arazi ve çatı yapısındaki eğim ve yönün doğru belirlenmesi, otopark uygulamalarında optimal çözüm üretilmesi önemliydi.

Her uygulama birbirinden farklı olduğu için her birine özel çözümler gerçekleştirildi. Örneğin otopark uygulamasında belli bir derecenin üzerine çıkmanız mümkün olmuyor. Üzerine ciddi bir stratejik ve rüzgar yükü bindiriyor. Çözüm üretirken mühendislik hesaplamaların uygun şekilde hareket etmek gerekiyordu. Biz de tüm çözümleri ve hesaplamaları doğru şekilde yaparak projeyi sorunsuz bir şekilde teslim ettik.

Osman Pezükoğlu: Kampusun içerisinde kurulan sistemin yıllık elektrik üretimi 1,750.000 KW/Sa olarak belirlendi. Bu rakam yaklaşık 350 evin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde. 13.760 m2’lik bir alan üzerine kurulu. Santral projesi üniversitenin elektrik ihtiyacının %20’sini karşılıyor. Kıbrıs’ın güneşlenme süreleri Türkiye’ye göre çok daha uzun olduğu için elektrik üretiminin fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Formsolar’ın 2016 yılı hedeflerinizden ve projelerinizden bahsedebilir misiniz?

Osman Pezükoğlu: İzmir Pancar Organize Sanayi Bölgesi’nde konumlanan fabrikamızın çatısına 500 KW kurulu gücünde bir tesis yatırımı yapmaya hazırlanıyoruz. Bu tesis şebekeye enerji satmak amacıyla kurulmuş olacak ve enerji yatırımcısı kimliğine bu şekilde geçeceğiz. İlk projemizi hayata geçirdikten sonra başka projeleri de gündeme almayı hedefliyoruz. Bu projenin organize sanayi içerisinde örnek teşkil edeceğini düşünüyoruz. 2016 yılında 4 ila 6 MW çatı projesini hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca Kıbrıs’ta gündeme gelmiş ancak henüz düğmesine basılmamış projelerde şansımız olduğunu düşünüyoruz. Göz önünde olan bu referansın Türkiye’de de etkili olacağına inanıyoruz.

Etiketler: »
Share
3547 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

porno izle , adana escort bayan , escort adana , porno indir , mersin escort , adana escort , adult forum , istanbul escort , hatay escort , beylikdüzü escort , bodrum escort , eskisehir escort , türk porno ,