logo

24 Şubat 2016

Hastanelerdeki ısıtma ve soğutmada devrim!

Avrupa’da, ısıtma ve soğutmanın daha hijyenik olması için Radyant Tavan sistemi geliştirildiğini söyleyen Çelebi, önemli bilgiler verdi.

Isıtma ve soğutma sistemlerinde, sağlıklı, konforlu ortamlar yaratabilmek ve enerji giderlerinin düşürülmesi için Radyant Tavan ile yeni bir sistem geliştirildi. Radyant tavan sistemi, klasik olarak bilinen, klima ile ısıtma soğutmaya göre veya radyatörlü, yerden ısıtmalı sistemlere göre çok farklı özelliklere sahip olduğundan, özellikle sağlıklı ve konforlu ortamlar yaratmak için öncelikli oluyor. Radyant tavan sistemi, hava hareketlerine ihtiyaç duymadığından sağlık için bir risk teşkil etmiyor ve homojen bir ısıtma soğutma sağlıyor.

Hava değişimi şart

gazi çelebi

Avrupa’da geri dönüşümlü malzemeden üretildiğinden ve enerji tasarrufu sağladığından dolayı, kullanılan binalara “Yeşil Bina” sertifikası veriliyor ve binalar yatırım teşviki alabiliyor. Özellikle Avrupa’da sıklıkla kullanılmaya başlanan Radyant Tavan sistem konusunda çalışmaları bulunan Solimpeks Genel Müdürü Gazi Çelebi, yeni sistemler hakkında bilgi verdi. Gazi Çelebi, özellikle hastane, otel gibi ortak kapalı kullanım alanlarının insan sağlığını tehdit edebildiğini belirtti.

Türkiye’de yeni

radyant tavan

Sistemin Türkiye için çok yeni olduğunu söyleyen Gazi Çelebi, “Solimpeks olarak bu sistemin Türkiye’deki öncülüğünü yapıyoruz. Çalışmalarımız mevcut. Sistem, zaman içerisinde daha iyi anlaşılarak, daha çok kullanılacak hale gelecek, istanbul’da, bir yaşlı bakım evinin ısıtma ve soğutma işlemlerini sağlayacağız” diye konuştu.

Fan sesi yok

Çelebi, “Hastaneleri ele alırsak, mekan içerisindeki ısıtma birçok sağlık problemini de beraberinde getiriyor. Hastane mikrobu, hassas kişilere hava yoluyla bulaşarak solunum rahatsızlıklarına neden oluyor.

Hatta lejonella diye adlandırılan ölümcül mikrobu ordan oraya taşıyor. Bu bağlamda düşünüldüğünde Radyant Tavan sistemi hava hareketi olmadan ısıtma ve soğutmayı sağlaması, yaşanılan yer içerisinde herhangi bir bakım getirmemesi ve hijyeni sağladığından sağlık açısından büyük önem taşıyor. Ayrıca fan sesi olmaması, mekanda her noktada homojen bir ısının oluşması da yaşanılan yeri daha huzurlu ve konforlu hale getiriyor” dedi.

Etiketler: » » »
Share
3657 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.