logo

Havalandırma sistemlerinin yüzde 80’i Çin’den!

Platin Dergisi’nde yer alan “Çin’deki daralmanın etkileri nasıl olacak?” başlıklı haberde havalandırma sistemlerinin yüzde 80’inin Çin’de üretildiğini belirtiyor.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi ve üretim merkezi olan Çin, 2015 yılından bu yana devam eden daralmalarla artık daha sık gündeme gelmeye başladı. Özellike Çın borsasındaki kayıplar ve Emtia fiyatlarının düşmesi, tüm dünyayı tedirgin ediyor. böyle bir durumda gelişmekte olan ülkeler ve Türkiye, Çin’in bu durumuna farklı reaksiyon veriyor. Düşüşler her ne kadar Türkiye için de sıkıntı yaratsa da, Türk girişimcilerin krizi fırsata çevirmek yönünde attığı adımlar da dikkatlerden kaçmıyor.

Bugün dünyada üretilen havalandırma sistemlerinin yüzde 80’i, cep telefonlarının yüzde 70’i ve ayakkabıların da yüzde 60’ı Çin’de imal ediliyor. Dünyanın üretim atölyesine dönüşen Çin’in ekonomik büyüme modelini değiştirmesi doğal kaynak ithalat ihtiyacını da azalttı.

Dolayısıyla Çin korkusunun küresel piyasaları dış ticaret, deflasyon ve kur kanallarından vuracağı tahmin ediliyor.

Şu andaki üretim verilerine göre tüm dünyada üretimin nispeten yavaşladığını dile getiren DEİK Türkiye – Çin İş Konseyi Başkanı Murat Kolbaşı, arz fazlasının olduğunu ama talebin de daha az gittiğini belirtiyor. “Bunun da en büyük örneğini petrolle görüyoruz. Dolayısı ile panik havası belki yanlış bir ifade olur, ama emtia düşüşleri sürecek gibi gözüküyor. Bu durumun ne zaman toparlanacağını söylemek çok kolay değil. Ama şu anda ekonomide bir yavaşlık söz konusu” diyen Kolbaşı, bahara kadar bu durumun süreceğini düşündüğünü belirtiyor.

Etiketler: »
Share
3515 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.