logo

İklimlendirme sektöründe yerlilik oranını arttırmalıyız

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, iklimlendirme sektöründe yerlilik oranının arttırılması temennisinde bulundu. Işık, sektörün ihracatının da önemle ele alınması gerektiğine işaret etti.

Fikri Işık, ısıtma, soğutma, havalandırma ve klima alanında önde gelen fuarlardan ISK-SODEX’in açılış törenine konuk oldu. Törende iklimlendirme sektörü ile ilgili rakamları paylaşan Işık, şu açıklamalarda bulundu:
“Dünyada soğutma ve havalandırma ihracatı 105 milyar doları buldu. Bu ihracatın yüzde 40’ını Çin, Almanya ve ABD yapıyor. Türkiye 858 milyon dolar ile 24. sırada yer alıyor. Bu 24. sıra Türkiye’ye yakışmıyor. Sıramızı mutlaka yükseltmemiz gerekiyor. Dünyanın 17. büyük ekonomisinin iklimlendirme ihracatında 24. sırada olması özellikle bizim açımızdan doğru bulunan bir rakam değil. Bu açıdan bu sıramızı yükseltmeliyiz. Ayrıca bu sektörde ihracatımızın iki katı kadar ithalat yapıyor olmamız da kabul edilebilir değil. 2014’te bu alanda net satışlarımız yani iklimlendirme 6,7 milyar liraya ulaştı. Bizim tüm diğer sektörlerimizde olduğu gibi iklimlendirme sektöründe katma değeri, teknoloji seviyesini, yerlilik oranını arttıracak çalışmalara odaklanmamız gerekiyor.”

Işık, rekabetçilik adına Ar-Ge ve inovasyonun şart olduğunu sözlerine ekledi.
Işık, iklimlendirme alanında Ar-Ge’nin önemine temas etti. Bu çerçevede Ar-Ge merkezi adedini arttıracaklarını bildiren Işık, şunları ifade etti: “Gücü olan firmalar Ar-Ge merkezi kursun. Gücü olmayan firmalarımız da artık sipariş yolu ile Ar-Ge hizmeti alsın. Bunun da önünü açtık. Sadece Ar-Ge değil, tasarım ofisi kurmanın da önünü açtık. Bu sektörde tasarımın da çok büyük ağırlığı var, biliyoruz. Gerek endüstriyel tasarımın gerek ambalaj ile ilgili tasarımların ciddi yekun tuttuğunu biliyoruz. İster kendi Ar-Ge ve tasarım merkezinizi kurun isterseniz buna gücünüz yetmiyorsa Ar-Ge ve tasarım hizmetini sipariş yolu ile alın. Yaptığınız masrafın tamamını gidere yazıyorsunuz, ayrıca yaptığınız masrafın yüzde 50’si kadar Ar-Ge indiriminden faydalanıyorsunuz. Sektöre çağrım şu, Ar-Ge gücü yapma olan firmalar Ar-Ge merkezi kursun. Sektörün Ar-Ge ihtiyacını siz benden iyi biliyorsunuz. Artık inovatif ürün geliştirmeyen firmaların bu konularda rekabetçi olma şansları yok. ”

Etiketler: » »
Share
3045 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.